AdobeStock 426644486

02.06.2022

Cellulit – przyczyny i leczenie

Cellulit to problem, który najczęściej dotyka kobiety. Może dotyczyć każdej kobiety niezależnie od tego w jakim jest ona wieku. Wiele kobiet, które borykają się z cellulitem jest przekonanych, że jest on jedynie defektem kosmetycznym. Tymczasem to także problem zdrowotny, dlatego walkę z nim warto rozpocząć natychmiast po zauważeniu jego pierwszych oznak. Walka w początkowym stadium cellulitu jest o wiele łatwiejsza niż wtedy, gdy przybierze on postać zaawansowaną.

Czym jest cellulit?

Cellulit bardzo często nazywany jest skórką pomarańczową. Wynika to z faktu, iż skóra w miejscach, w których występuje przypomina skórkę pomarańczy: jest pomarszczona i grudkowata. Nazwą tą określa się zniekształconą, nierównomiernie rozmieszczoną tkankę tłuszczową. Powodem zmian w tkance tłuszczowej są zaburzenia mikrokrążenia. Uniemożliwiają one odprowadzanie toksyn z organizmu w efektywny sposób. W efekcie gromadzą się one w tkance tłuszczowej. Odpowiedzialność za powstawanie cellulitu ponoszą również żeńskie hormony płciowe. Skórka pomarańczowa najczęściej tworzy się na pośladkach, brzuchu i udach. Może pojawić się także na ramionach.

Jakie czynniki sprzyjają tworzeniu się cellulitu?

Na cellulit wpływ mają nie tylko estrogeny. Duży wpływ na jego powstawanie ma także nieprawidłowa dieta. Panie, które w swojej diecie stosują duże ilości cukru i soli muszą liczyć się z tym, że na ich ciele pojawi się pomarańczowa skórka. Powstawaniu cellulitu sprzyja także przetworzona żywność, mięso, w którym znajdują się pozostałości antybiotyków oraz napoje gazowane. Brak aktywności fizycznej i siedzący tryb życia należą także do czynników, które sprzyjają tworzeniu się cellulitu. Jego tworzeniem się bardziej zagrożone są też osoby nałogowo palące papierosy, noszące zbyt obcisłe ubrania i buty na wysokim obcasie, wypijające duże ilości kawy i herbaty.

W jaki sposób pozbyć się cellulitu?

Cellulit nie tworzy się w ciągu kilku tygodni czy miesięcy. Jeśli zmiany stają się widoczne, to sygnał, że należy rozpocząć z nimi walkę. W przywróceniu gładkości skórze bardzo ważną rolę odgrywa prawidłowa dieta. Codzienny jadłospis powinien składać się z produktów dostarczających błonnika, witamin i dobrych tłuszczy. Należy też wypijać co najmniej dwa litry wody dziennie. W walce z pomarańczową skórką niezwykle pomocna jest aktywność fizyczna. Pomocne są również specjalne kosmetyki antycellulitowe oraz masaże przy pomocy ostrej szczotki. Jeśli metody domowe zawiodą, pozostają zabiegi z zakresu medycyny estetycznej czy kosmetologii. Obecnie istnieje kilka mało inwazyjnych zabiegów pozwalających skutecznie pozbyć się cellulitu.

Pomarańczowa skórka czyli cellulit najczęściej pojawia się na udach, piersiach, brzuchu. Może tworzyć się u każdej kobiety, najczęściej jednak dotyka otyłe przedstawicielki płci pięknej. W walce z cellulitem pomocna jest dieta i aktywność fizyczna. Wykonywane są też specjalistyczne, mało inwazyjne zabiegi. Zalicza się do nich między innymi lipolizę iniekcyjną i mezoterapię igłową.

Polecane dla Ciebie

Modelowanie
sylwetki

ICOONE LASER

arrow

Redukcja tkanki tłuszczowej

COOLTECH

arrow

Trening EMS

PRÓBNY
TRENING
49 zł

arrow

Bądź na bieżąco

Odwiedź nasze social media

phone